Новини та коментарі

25.11.2013
Сімейні фотоальбоми - макулатура чи цінна спадщина?
Сімейні фотоальбоми - макулатура чи цінна спадщина?

Роздуми про культуру сімейної фотографії у Львові

Написати цей матеріал мене змусив випадок - нещодавно редакція однієї з газет попросила мою фотографію з братом. Після вивчення власного фотоархіву, я зайвий раз переконався в правильності висловлювання про нещасного чоботаря без чобіт: знімку, на якому я з родиною дивилися в камеру, просто не існувало. Я нарахував всього шість фотографій, де ми були відображені всією родиною, та й то, це були мутні знімки без продуманої композиції, випадково зняті рідними.

Після цього випадку я став звертати увагу на фотоальбом друзів і знайомих; фотосесії у Львові все ж давно перестали бути екзотикою, і, здавалося б, фотоальбоми повинні бути заповнені прекрасними, виразними знімками, якими будуть милуватися Ваші внуки і правнуки.

Адже в багатьох сім'ях, напевно, збереглися сімейні фотопортрети не тільки мам і тат, а й дідусів і бабусь, а то і прадідусів і прабабусь, виконані ще в початку минулого століття. Незважаючи на недосконалість фототехніки минулого століття, сьогодні ці фотографії прикрашають не тільки фотоальбоми львівян, але, ретельно відреставровані, грають роль «парадних портретів», стали прикрасою будинку і надбанням сімейної історії.

Доступність професійної фототехніки зіграла з нами злий жарт, і ми втратили культуру сімейної фотографії, як жанру. Фотографія, ставши масовою і доступною, втратила власну естетику і виразність, стала неякісним ілюстративним матеріалом до сімейних застіль і різного роду святкувань.

Але фотографія - це не тільки «індіанське вузликове письмо», нагадування про ті чи інші події. Сімейна фотографія - це сімейна літопис, те, що ви залишите у спадок, з цих знімків будуть судити про ваше життя, думках і почуттях.

Як закінчилася моя історія? На наступний день я взяв в оберемок фотоапарат, світло, і всю близьку родину і разом ми зняли студійний сімейний портрет. Що я можу порадити вам? Дбайливіше ставитеся до свого сімейного альбому, частіше фотографуйтеся всією сім'єю, не економте на професійних фотосесіях. Думайте, імпровізуйте - і саме тоді у ваших правнуків буде гідний фотоматеріал для вивчення, наслідування і гордості.